НАП
НАП е ЮЛ на бюджетна издръжка. седалището му е в гр. София. Актуалната нормативна уретба е в закона за НАП.
функции и правомощия
1. обслужва данъкоплатците. самоосигуряващите се лица, осигурява им нужната информация, разяснява им правата и задълженията им, публикува декларации и други документи в интернет сайта си, като по този начин ги прави достъпни за данъкоплатците.
2. установявапублични вземания за дължими данъци и осигуровки, обезпечава принудителното им събиране при необходимост, събира доброволните плащания на публични земания,
3. установява административни нарушения; налага административни наказания;
4. разглежда жалби срещу издадени от нея актове; срещшу откази от издаване на актове и др подобни.
5. води регистър на лицата, които подлежат на регистрация по ДОПК, лицата, киото работят по трудово правоотношение,
6. анализира приходите и приходната практика.
органи на управление
Това са управителният съвет (УС) и изпълнителният директор (ИД). Агенцията се ръководи и представлява от ИД.
УС- състои се от министъра на финансите, управителя на НОИ, директора на НЗОК, зам. мин. на финансите (който се определя от министъра на финансите) , ИД на агенцията. Председател на УС е мин. на финансите. ИД внася в УС прогнозата и плана заъбиране на публичните вземания. Мин на финансите представя плана за прихосите от публичните вземания преди внасянето на проектозакона за държавния бюджет за съответната година в МС. УС, по предложение на И разглежда и одобрява следното:
1. стратегически план на агенцията;
2. отчета и анализа за изпълнението на плана
3. годишния отчет за дейността на НАП;
4. проекта на бюджета на агенцията;
5. териториалния обхват на отделните териториални дирекции;
6. решения за отписване на вземания за задължения до 100 лева, разходите засъбирането на които надхвърлят стойността на вземането.
7. В този ред на мисли правото за опрощаване на несъбираеми вземания принадлежи единствено на пезидента.
структура:
Органите по прихоодите са: ИД, териториалните директори и технитезаместници; директорите на дирекциите, началниците на отдели и сектори; служителите заемаши длъжности като „главен експерт”; „старши експерт”; „експерт по прихосите”; „главен инспектор”; „старши инспектор”; „инспектор”, служителите в централното управление, които са назначени на длъжност „държавен експерт” и „държавен инспектор”; държавен, главен и старши публичен изпълнител, „публичен изпълнител”.
ИД се назначава от МС*. Директорите на ТД** се назначават от ИД. Служителите се назначават от директорите на съответните ТД.
ИД – организира, ръководи и контролира цялостната дейност; планира, разпределя и контролира средствата и ресурсите за дейността на НАП; анализира изпълнението на ежегодния план за приходи от публичните вземания; дава задължителни указанияна органите на НАП за функциите и правомощията на агенцията.; дава методически указания и утвърждава процедури; решава спорове за компетентност между органи на НАп; подготвя поекти за международни данъчни спогодби; дава становища за промени в данъчното законодателство. ИД може да превъзложи част от павомощията си на заместник ИД.
Териториален директор- ръководи ТД; обслужването и подпомагането на задължени лица; обрабоването на данъчно осигурителни декларации; издава предвидените в ДОПК актове; изпраща до съда жалбите по актовете; издава наказателни постановления. Териториалния директор може да възлага със заповед на определени органи по приходите и служители в ТД изпълнението на своите правомощия.
органите и служителите на поделенията имат следните задължения:
да спазват организацията на работа; да пазят данните в тайна; да спазват установените изисквания.
Агенцията отговаря за веди , причинение на ФЛ и ЮЛ ***от незаконни актове, действие или бездействие на нейни органи/ служители, припо повод/ изпълнението на дейността им.
Тук следва да се допълни следната информация. НАП получава уведомления от търговски банки за откриването/закриване на банковите сметни на : ЕТ, местни и чуждестранни ЮЛ, вкл. ЮЛНЦ, търговски представителства; неперсонифицирани дружества; осигурителни каси; чуждестранни ЮЛ , които са регистрирали търговско представителство; чуждестранни лица, които осъществяват стопанска дейност в страната;
* министерски съвет;
** териториална дирекция (в тази връзка ТП= териториално поделение).
***физически и юридически лица
Няма коментари:
Публикуване на коментар