I like

ГЛАСУВАЙТЕ ЗА ТОЗИ БЛОГ :)))

BGtop И не забравяйте, че можете да ни намерите тук:
Можете да се доверите на нашия опит- повече от 20 години, в сферата на: счетоводно обслужване, данъчни консултации, в това число по ДДС, ЗКПО, ЗДДФЛ, ДОПК, АПК и др, оптимизиране на данъци и оптимизиране на разходи, вътрешно финансов одит и пр.

петък, 19 август 2011 г.

ОБЩ РЕЖИМ НА ДАНЪЧНАТА РЕГИСТРАЦИЯ




Нормативната уретба се съдържа в ДОПК. целта на данъчната регистрация е да се установи кръгът на данъчно задължените лица. Извършва се в НАП. Регистрацията има доказателствено действие. Обстоятелствата вписани в регистъра се считат за настъпили.

Регистрация в НАП
НАП съдържа и поддържа регистър на задължените лица. В регистъра не се вписват местни и чуждестранни ФЛ, за доходи, коио следва да се обложат с данък при източника с окончателен данък.

Съдържание на регистъра
-         информация относно компетентната ТД
-         ине/наименование на регистрираното лице
-         ЕИК или код по Булстат, ЕГН или ЛНЧ
-         адресите на компетентния орган и адрес на кореспонденция на субекта
-         име и идентификационен код на лицата- представители на субекта;
-         вид и статус на регистрираното лице;
-         основна икономическа дейност;
-         информация за вписвания, обявявания заличавания на промени, обстоятелства актове и др.;
-         дата на регистрация
-         дата на прекраттяване ан регистрацията;
-         дата на специална регистрация
-         прекратяването на специалната регистрация- дата
-         дати на промяна на компетентната ТД

Вписване в регистъра
Вписването се извършва служебно от съответната ТД на НАП въз основа на първата подадена декларация (за данък и осигурителни вноски). Ако лицето, подлежащо на регистрация, няма ЕГН или ЛНЧ, му се издава служебен номер.

Специални регистри
Вписването и прекратяването на регистрацията в специалните регистри се осъществява в сроковете и по реда, предвидени в закона. Вписването може да се извърши служебн или по искане на лицето след като бъде направен проверка за наличието на основания за вписване. КОгато вписването се извърши служебно, то има действие от деня на връчването на акта за регистрация/респ. дерегистрация/ към съответния специален регистър. Актовете могат да се обжалват по реда за обжалване на ревизионните актове.
При регистрация/дерегистрация, непроизнасянето на органа по приходите в срок, се тълкува като мълчалив отказ. . Мълчаливият отказ също се обжалва по реда за обжалване на ревизионните актове. Срока за обжалването е преклузивен. Изтича в рамките на 14 дни след края на срока, до който органа следва да се произнесе.

Идентфикация на регистрираните лица
Лизцата се идентифициат чрез данните по чл. 81. ал. 1., т. 2-4 от ДОПК
Чл. 81. (1) Регистърът съдържа данни относно:
2. името, съответно наименованието (фирмата) на регистрираното лице;
3. (изм. - ДВ, бр. 34 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.) единния идентификационен код, определен от Агенцията по вписванията, или единния идентификационен код по БУЛСТАТ, съответно единния граждански номер или личния номер на чужденеца;
4. адресите по чл. 8 и 28;


Идентификацията на ФЛ, които не за вписани в регистър Булстат, се извършва чрез ЕГН или ЛНЧ. Ако лицето не попада в тази група, тогава се вписва чрез служебния си номер. Регистрираното лице е длъжно да посочва идентификацията и адреса си за кореспонденция в декларациите , които подава към НАП.
Регистрацията се прекратява:
-         със смъртта на лицето;
-         с отпадане на основанието за регистрация
В регистъра се запазва архив на лицата с прекратена регистрация.

Данъчно-осигурителна сметка
На всяко регисрирано лице се отйрива данъчно-осигурителна сметка, в която се отразяват:
-         р-рът на данъците, лихвите по тях, в кой бюджет тр да постъпят;
-         р-рът на задължителните осигурителни вносли, лихвите по тях и в кой бюджет тр да постъпят;
-         размерът на вноските за фонд ГВРС, (който в момента е 0% до 31. Декември 2013 г. вкл. Това е според настоящата нормативна уредба и освен ако НС не решат нещо друго), лихвте и в кой бюджет тр да постъпят.
-         постъпилите плащани от задълженото лице или от всяко трето лице.
-         суми, постъпили в резултат от принудиелно изпълнение;
-         извършените прихващания и/или възстановявания на суми, както и правното основание;
-         данните от подадените декларации и др.
Формата и елементите на данъчно-осигурителната сметка се утвърждават от ИД на НАП. Данните, отразени в сметката се архивират и съхраняват. На базата на този архив НАП може да издава по искане на задължените лица или въз основа на акт на съда „удостоверение за наличие или ипса на данъчни задължения” . Удостоверенията следва да се издадат в седем дневен срок от постъпване на искането (между нас казано могат да станат веднага, но често органите на НАП изчакват най-последния срок за издаването на този документ).В удостоверението не се отбелязват задължения по невлезли в сила актове, както и разсрочените и отсрочените  или обезпечени задължения. Освен, когато удостовеението се издава по искане на съда, то трябва да бъде получено лично от субекта или от друго лице с пълномощно. Формата на пълномощното е с нотариална заверка на подписа.

Няма коментари:

Всичко за мен

Моята снимка
Веста Консулт- Счетоводна къща с усмихнат екип и солидна практика :)